W odpowiedzi na zaległości w zakresie profilaktyki pacjentów w Polsce, Wydział Medyczny. Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wspólnie z aptekami partnerskimi Cosmedica rozpoczynają realizację pionierskiego i innowacyjnego projektu badawczego w zakresie pomiaru ciśnienia tętniczego w aptekach ogólnodostępnych w Polsce.
Projekt o nazwie: „Usługa mierzenia ciśnienia oraz podstawowych badań diagnostycznych przesiewowych (point of care) w aptece ogólnodostępnej”, jest to projekt przygotowany wspólnie z zespołem ekspertów z Polski i zagranicy.
W związku z niekwestionowaną koniecznością integracji środowiska lekarzy i farmaceutów, dla poprawy zdrowia polskich pacjentów, w projekt zaangażowani będą nie tylko pracownicy Wydziału Medycznego – lekarze, ale również wybrana, w tym celu, przeszkolona przez ekspertów grupa farmaceutów.
Przygotowani do pomiaru ciśnienia oraz podstawowej diagnostyki w oparciu o specjalnie przygotowaną metodologię farmaceuci przeprowadzą badanie u wybranych pacjentów z grup ryzyka. Wyniki badania pozwolą na dokładną walidacje narzędzi, ewaluację usługi, a także wyznaczenie standardów w zakresie procesu jej przeprowadzania w Polsce.
Wierzymy, iż przesiewowe badania pomogą w szybszym diagnozowaniu i wykrywaniu chorób cywilizacyjnych i tym samym wspomogą system przeciążony system ochrony zdrowia, od dwóch lat zmagający się z pandemią COVID 19.
Najważniejsze jest wspólne dobro pacjenta, a jak pokazały ostatnie trudne czasy apteka jest miejscem pierwszego wsparcia pacjentów, dlatego ta współpraca pacjent-farmaceuta-lekarz jest niezmiernie ważna i daje perspektywę lepszego jutra.